chat odaları
mynet chat odası

Günde 30 dk Beyin Sağlığı Egzersizi


Günde 30 dk Beyin Sağlığı Egzersizi

Günde 30 dk beyin sağlığı egzersizi, Günde 30 dk ayırarak beyin sağlığı, Beyin sağlığı egzersizi nasıl yapılır.? Günlük beyin sağlınız için beyin egzersizi..

Dünyada yaklaşık yılda 9 milyon kişinin ölüm nedenleri arasında hava kirliliğinin de etken olabileceğini belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Özge Arıcı Düz, beyin sağlığımızı korumak için her gün minimum 30 dakika temiz hava alarak yeşil alanda egzersiz yapılmasını önerdi. Beyinle ilgili hastalıklarından korunma ve beyin sağlığının önemine dikkat çekmek amacıyla Dünya Nöroloji Federasyonu (WFN) tarafından ilan edilen 22 Temmuz Dünya Beyin Günü’nün bu yılki teması “Sağlıklı Beyin İçin Temiz Hava” olarak belirlendi.

Nörolojik hastalıklardan özellikle otizm, bunama, inme, Parkinson hastalığının gelişmesinde hava kirliliğinin de rolü olabildiğini dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Düz, “Bu hastalıklardan özellikle mental sağlığın etken olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü giderek artan Alzheimer hastalığı, hem hasta hem de yakınları için ciddi sorunlar oluşturuyor. Günümüzde tüm bunama hastalarına ve nörodejeneratif hastalığı olan kişilere bununla birlikte sağlıklı yetişkinlere de her gün 30 dk kadar temiz hava ve yeşil alanda yapılan egzersizler öneriyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir