chat odaları
mynet chat odası

İl İl Sohbet


İl İl Sohbet

İçindekiler ;

İL İL SOHBET

Her ilden insanın katıldığı en güzel sohbet sitesiyiz. Güzel ülkemin, güzel insanları. Kültür zengini bir ülkeyiz çok şükür. Edirne’den Kars’a her yerin farklı ve özgün bir kültürü var. Zengin mutfaklarımız var. Her yerin kendine özgü yemekleri, gelenek görenekleri var. İyi ki var! Ne güzel bir ülkeyiz biz. Ne kadar uğraşsalar da birliğimizi, beraberliğimizi bozamıyorlar, bozamayacaklar. Karadenizlisi, Trakyalısı, Egelisi, Doğulusu, Batılısı ile bu ülke bizim, hepimiz kardeş değil miyiz? Bırakın her ili, her ilçenin, köyün bile kendine özgü bir kültürü var. Komşu köye gidince bile yemeklerinin, düğünlerinin, bayramlarının farklı olduğunu görüyoruz. “Anadolu” kavramı var bir kere. Ne çok şey anlatır bu “Anadolu”. Mertliği, yiğitliği, dürüstlüğü, güveni, cesareti… ve daha sayamadığım bir çok şeyi. “Anadolu kadını” denir mesela ya da “Anadolu insanı”. Her karış toprağını hak ettik biz bu ülkenin. Her karış toprağını kanımızla suladık da aldık. Nasıl kültür olmasın? Anadolu, nasıl Anadolu olmasın. Her bir karışı bizim, her bir karışı anamızın ak sütü gibi helal. Binlerce yıl uğruna savaşlar yapılan bu coğrafya bizim. Dört iklimiyle, iki kıtayı birbirine bağlayan Boğazlarıyla, verimli ovalarıyla, engin dağları, masmavi denizleriyle bizim.

ANADOLU SOHBET

Her yerin güzel ülkem, her yerin değerli. Avrupa’dan önce kendi ülkemizi mutlaka gezin. Ne demek istediğimi o zaman anlayacaksınız. Hani “anlatılmaz, yaşanır” derler ya. Gerçekten de anlatılmaz yaşanır. Ben size gezdiğim onca yerin güzelliklerini, ayrı ayrı nasıl anlatayım ki? Dilim dönmez, kalemim yetmez, kelimelerim hissettiremez. Oralara gidip, şehrin maneviyatıyla birlikte gezmeniz, görmeniz lazım. Şehri yaşamanız lazım. Hepsinin kendine has kokusu, tarihi dokusu, coğrafyası, örf-adetleri var. Hepsinin kendine has ruhu var ruhu. O ruhu hissetmeniz lazım. Ülkemizi gezin dostlar. Doğusundan Batısına, ayırt etmeksizin gezin. “Tatil” dendiği zaman aklınıza sadece sıcak kumlardan, serin sulara atlamak gelmesin. Kültür gezileri yapın. Bu değerli coğrafyayı, kendi ülkenizi yakından tanıyın, anlayın. Bir insanı anlayabilmeniz için yaşadığı coğrafyayı tanımanız çok önemli mesela. Doğup büyüdüğü, havasını solduğu, suyunu içtiği yeri tanımanız çok önemli. “Coğrafya kaderdir”. Bunu sadece doğduğunuz ülke olarak düşünmeyin, doğduğunuz yer sizin kaderinizdir. Birini daha iyi anlayabilmek için doğup büyüdüğü yerleri, o kültürü gezip tanımak anlamak lazım.

Bizi anlamak için de bize gelmeniz lazım :). Nereye mi? İstikamet; sohbethane.net tabii ki de. Şu anda RadyoTiryaki’de yayında DJ-EyLuL var, nasıl güzel türküler çalıyor. Bu güzel memleketi diyar diyar gezdiriyor bizlere. “Felek baştan başa kimi güldürdü? Gel ağlama, garip bülbül ağlama”. Benden bu kadar sevgili dostlar. Gidip keyifle türkü dinleyeceğim şimdi, sevdiğim türkülerden birini de istedim mi tamamdır. “Bir ay doğar ilk akşamdan, geceden…”

Gününüz hep aydın, geceleriniz keyifli kalsın. Kalbini sohbethane.net ile atsın.

Bahar’dan Sevgilerle…

 

2 Yorumlar

  1. AsmaR

    9 Ocak 2020 at 13:00

    Emeginize saglik

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir